07 Pro 2018 Šibenski portal Šibenski portal
    326

Potresnom pričom o 260 dana zatočeništva poslao poruku mira

Ocijeni sadržaj
(1 Glasaj)

Marijan Gubina iz Dalja imao je deset godina kada je 1991. godine zatočen u logoru. Čak 260 dana proveo je u zarobljeništvu, a puno kasnije napisao je knjigu u kojoj je opisao svoju tragičnu priču. Knjiga je u organizaciji Hrvatskog katoličkog društva Srećko Badurina, a pod pokroviteljstvom Grada Šibenika, predstavljena večeras u šibenskom kazalištu. – prenosimo sa Šibenskog portala


– Ova tema i knjiga su izuzetno štivu, autor je na vlastitoj koži osjetio sve one strahote rata i sigurno je da je bila potrebna iznimna snaga, vjera, ljubav i nada da to sve preživi i svojim javnim djelovanjem propagira mir i toleranciju – kazao je dogradonačelnik Paško Rakić.

I uistinu, Marijan Gubina svojim načinom života i radom propagira mir šireći poruku da nikoga ne treba mrziti.

– Prije nego što nekoga osudite, prije nego što nekome učinite loše, pročitajte moje iskustvo i ne uvedite sebe u napast da činite loše, ni zbog nacionalizma, ni zbog rasizma, vjerskog opredjeljenja ili nečega drugoga. Ja ne osuđujem, ne mrzim, nemojte ni vi – Marijanove su riječi.

Dnevnik ‘260 dana’ djelo je malog čovjeka koji je svakodnevnim radom na samome sebi uspio probiti sve barijere, otvoriti oči i realno bez predrasuda i mržnje sagledati stvari iz svih kuteva. Desetogodišnji dječak nalazi se na krivom mjestu, u krivo vrijeme, zajedno sa svojom šesteročlanom obitelji. Krivo mjesto je okupirano područje istočne Slavonije u tadašnjoj Jugoslaviji, Marijan proživljava svakodnevne nezamislive patnje, umire nekoliko puta, sahranjuje svoje bližnje i naposlijetku nakon 6360 sati ponovo vidi svjetlo dana.

Knjigu je predstavio sam autor, o književnom aspektu knjige govorila je profesorica Jolanda Krnić-Zmijanović, o duhovnom aspektu don Franjo Glasnović, dok je profesor povijesti gospodin Tomislav Bašić govorio o povijesnom aspektu.

– Kako isključiti emocije čitajući svjedočanstva našeg današnjeg gosta koji je sa svojom obitelji bio zatočen i mučen 260 dana. Ovaj roman iznosi sjećanja desetogodišnjeg dječaka u povijesnom ludilu, a dinamikom pripovijedanja gotovo naturalistički opisima brutalne stvarnosti čitatelja uvodi u šokantna sjećanja – kazala je Krnić Zmijanović.

Gubina je prošao dug i težak put do poruka mira i blagostanja. Čak je dva puta pokušao samoubojstvo, a onda je oprostio i njima i sebi. Potom je napisao autobiografski roman o 260 dana provedenih u zatočeništvu, a prije sedam godina pokrenuo program Mirotvorac u sklopu kojega uopće ne priča o ratu, nego o onome što do njega dovodi.

Vaša reakcija na temu
Super
Hahaha
Opa
Tužno
Ljut sam

suvenirdeskclanak


Štefica Cvek u raljama života

stefica-plakat.jpg

Klikni na plakat gore za više informacija
Blagajna radi u prijepodnevnim satima od 21. do 25. siječnja od 11 do 13 sati.

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider

ngkrkades
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.

Please enter your phone number
and we call you back soon

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Whatsapp
Pošaljite vijest ili fotografiju putem Whatsup-a

Kontakt

Kontakt

Close