• 10 Pro - 12 Pro
  • 13 Pro - 14 Pro
13 Stu 2018 Mirsad M.
    368

U 10. noći kazališta, pogledajte „Nihilista iz Vele Mlake“ Dramske amaterske družine POU Vodice

Ocijeni sadržaj
(3 glasova)

U 10. noći kazališta, u subotu, 17. studenog, pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, Dramska amaterska družina Pučkog otvorenog učilišta Vodice ponovno izvodi dramu Ive Brešana: Nihilist iz Vele Mlake

 

Dramska amaterska družina POU-a Vodice igra komediju Ive Brešana Nihilist iz Vele Mlake, adaptiranu za trinaest glumaca amatera u treženju odgovora na temeljno pitanje sveučilišne prof. Mire Muhoberac: „Koliko će proći vremena da se Brešanove drame, romani (…) počnu analizirati kao kanonska djela hrvatske književnosti? (…)

Pisac je hrabro i snažno živio književnost i kazalište kao živa institucija i stvorio u 20. i 21. stoljeću vrhunski opus, vlastiti svemir… Ispisao je svojevrsna urotnička pisma hrvatskoj i svjetskoj javnosti, političarima koji ne žele promijeniti egzistencijalnu situaciju…“

Ovo je priča o moralnom padu obitelji Zulim, opsjednute vlasništvom u vrijeme denacionalizacije, nakon demokratskih promjena; priča o prevari i otimačini, lovu u mutnom, valjanju u veloj mlaki, u jednom dalmatinskom gradiću. Ovo je priča o zavođenju kojem su sklone i revolucija i demokracija! Za sve je kriv pokojni Stipan, bivši zemljoposjednik, koji je nakon onoga rata, razočaran u sinove partijce i kćeri koje su ga rano napustile, sve vlasništvo oporučno ostavio malodobnom unuku Mikiju, koji se kasnije u Veloj Mlaki izrodio u nihilista, postao nitko i ništa… Naš Ivo Brešan, utemeljitelj pučkog kazališta visokog stila i majstor kontrapunkta, u svojoj miljenici groteski bez milosti prikazuje nekarakterne ljude kao karikature, baš kao i Gogolj, u tzv. grotesknim tragedijama („Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“ i dr.) Ovaj put, u „Nihilistu…“, ne priča nam dvije priče, klasičnu i pučku. Ali nije teško u našemu nihilistu Mikiju prepoznati junaka našeg doba Pečorina, a u Ivi Brešanu Mihaila Jurjeviča Ljermontova (1814.-1841.): „život je ionako šala“, „mrtvima ništa ne treba…“ Ovaj profesor filozofije bio je skeptik, koji je hrabro zabadao pero u ono dogmatsko: ideologijsko, partijsko, klerikalno… Brešan se bavi sustavom vrijednosti, moralnim načelim, karakterima, a ne ideologijama i politikom. Napokon, otac, golootočki stradalnik 50-ih godina 20. stoljeća, idejom jednakosti i socijalne pravde zaludio je sina, sada starog momka, koji živi dezorijentiran, ponižen i sam, kao redikul, danguba… I sam postavši grub i osvetoljubiv, zidom se ogradio od nepoštene rodbine.

Nihilist iz Vele Mlake junak je našeg doba! To je onaj zavedeni revolucionar, razočarani ruski romantik 19. stoljeća, koji negira tradiciju, načela i vjerovanja. On je onaj izgubljeni, suvišni čovjek: Pečorin, bezvoljni buntovnik, čudak opake naravi i duboke tuge. (Anti)junak Miki sagradio je život na lažima, „svetom pismu“ staljinizma, drugog totalitarizma 20. stoljeća. Malodoban živio je sa stricem! Zgadilo mu se nemoralno društvo. Rasplinuo se njegov svijet, ugasle su „plamene zore“… Uzaludna nada ostaje na rođakinji Sandri, naivnoj i pravdoljubivoj srednjoškolki. Pod lažnim imenom otići će u nepovrat, u egzotični sjeverni kraj. (Ako su oni ruski romantičari hrabro izabirali surovi Kavkaz, mladi časno umirali da bi ranom smrću dokazivali umjetnička načela, zašto on, čovjek vječne sumnje, ne bi pristao bar na lažnu neumitnu smrt?) Na Islandu, Grenlandu, gdje se bude sklonio, bit će drugi, novi čovjek, bez tragova uzaludne prošlosti. Tako će

Sandrin idol maljčik Miki pobjeći usred ljeta u zimskom ruskom kaputu. Iza njega vela mlaka, ispred njega čisti, bijeli snijeg…

42774150682_285d708aa9_b.jpg

Igraju: Miljenko Antulov, Grgo Birin, Maja Cvitan, Valentina Suton, Dario Radin Mačukat, Anđela Fržop, Mate Lokas, Anđelko Babačić, Joanne Juričev, Ante Radin Mačukat, Marijana Fržop, Ante Marić, Toni Vrandečić, Martina Ristić Stipandžija

Adapatacija teksta i režija, scenografija: Zdravko Todorović
Kostimi, glazba: zajednički izbor
Svjetlo, ton: Mario Petrović
Sscenski pokret:Toni Vrandečić
Šminka: Ana Vlahov
Frizura: Frizerski salon „Ana“ Hotel Olympia Vodice
DATUM I VRIJEME: 17. studenog 2018. 20:00 h
MJESTO: Kulturni centar Vodice

 

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


bazenid

Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


WEB banner Vodice1
krzelj
Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.