• 13 Pro - 14 Pro
  • 14 Pro - 15 Pro
01 Srp 2018
    1469

Diplaš Ante: Ne smijemo svoje zaboraviti, trebamo njegovati našu tradiciju i baštinu

Ocijeni sadržaj
(1 Glasaj)
0
Poslijednja izmjena dana Nedjelja, 01 Srpanj 2018 13:23

Mih, mjeh, diple s mjehom ili samo diple razni su nazivi za gotovo identično glazbalo koje se nekada sviralo od Istre i Like, preko Dalmatinske zagore i dalmatinskih otoka, pa sve do Hercegovine.


Ante Stančić, kojega možemo sresti kako svira po Vodicama najčešće kada su u pitanju neke proslave, svira diple od svoje desete godine, odnosno već punih 60 godina. Njegov se mijeh, koji je kupio u Vrlici kod Josipa Galiota sastoji od kože jarca kroz koju se upuhuje zrak i prebiraljke ili dipli od javora na kojima se svira, a koji je on naslijedio od svoga dida.

Ante je rodom iz Slivna pored Perkovića, a od 1971. živi u Njemačkoj, no od kada je u mirovini, sve se duže preko ljeta zadržava u svojoj kući u Vodicama.

“U Slivnu je cijelo selo sviralo diple. Mi smo većinom svi bili čobani, a diple su čobanski instrument. Stric i did su cijelo vrijeme puvali, pa sam tako i ja krenuo puvati, a to traje do dan danas”, objašnjava nam Ante.

Da bi se ovaj instrument naučio svirati potrebno je puno vježbe, Antinim riječima je to jedna vrsta sporta i treba se savladati određena tehnika. Pluća se trebaju rastvoriti dovoljno za puhanje, a tu su i mišići obraza koje treba istrenirati. Diple su specifične i po tome što ne postoje note;

“Čoban nema note u gaju, treba vuka gledati”, kaže Ante simpatično i iskreno.

Diplama se sviraju narodne skladbe, njihov zvuk je nostalgičan jer podsjeća na neka prošla vremena.

“U ranu zoru kada smo čuvali ovce, svaki čoban ode u svoj gaj udaljen jedan od drugog po 2 kilometra. Kao da smo se dogovorili, svaki krene puhati u svoje diple, a brda počnu odzvanjati tim prekrasnim zvukom. To liči dušu”, prisjeća se Ante.

Pitali smo ga je li ga netko ikada pitao da mu prenese svoje znanje sviranja, no Ante nam govori kako nema na žalost interesa za ovaj instrument te on polako izumire. Ono što ga veseli je kada ga njegova šestogodišnja unučica zove da joj svira na proslavi rođendana ili u vrtiću.

“Ne smijemo svoje zaboraviti, trebamo njegovati našu tradiciju i baštinu. Danas je to teže jer ljudi kada dođu s posla odmah upale TV ili internet, a ja s druge strane sjednem u kantun i sviram. Zato me i zovu diplaš.”, govori Ante.

antediplas2.jpg

A njega sa svojim diplama možemo vidjeti kada god je neka fešta u điru. Svaki put kada Hrvatska pobijedi na Svjetskom prvenstvu, evo njega. Kada se slavi nešto u restoranu, on će prvi zapuhati i dignuti atmosferu.

“Svaki instrument treba voljeti. Svaki posao koji se radi treba voljeti. A diple bih preporučio svima koji vole svoj kraj, tradiciju i baštinu. Na mladima svijet ostaje, a bez njihovog interesa za ovakve instrumente i općenito za baštinu, ona će nestati, a to bi bila velika šteta”, zaključuje Ante.

No, na sreću ova tradicija je još uvijek živa, pa ako danas dobijemo Dansku, očekujte odzvanjanje ovog prekrasnog instrumenta po ulicama i trgovima Vodica!

suvenirdeskclanak

Vaša reakcija na temu


Postani prijatelj kazališta

prijatelj kazalista 2019

Klikni na plakat gore za više informacija
Možete kupiti svakog radnog dana od 11 do 13 sati, osnosno petkom, subotom i nedjeljom u vrijeme kino predstava na blagajni Kulturnog centra Vodice.

 

bazenid
Makinapizza
kompostiranje

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE

Leć - Vodice
+385 22 443 787

TRŽNICA VODICE


Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57, Vodice
mob. 091 888 0500 / 091 6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217
Image is not available
Kamila Pamukovića 57,
mob. 091 888 0500
091/6217 217

Image is not available

30 godina brinemo se o Vašem ljepšem i zdravijem osmijehu!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Vrhunska dentalna protetika sa moderno opremljenim laboratorijem, implantologija, ortodoncija za djecu i odrasle, tretmani laserom!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Najmodernija oprema od CBCT-a za 3D slikavanje, ZEBRISA za dijagnostiku čeljusnih problema, lasera te drugih uređaja za što precizniju dijagnostiku i terapiju!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Uz MakeUp by Mateja i Teenlifting metodu pomladit ćemo Vas i učinit Vaš osmijeh još sretnijim!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Image is not available

Mogućnost plaćanja kreditnim i debitnim karticama na rate te potrošačkim kreditom do 60 mjesečnih obroka!

Poseban popust za stanovnike naše županije

Saznajte više

Slider


Gradsko-inicijalni
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider


BumbaNG
tehnoadeo2017

Foto video vijesti

  1. Foto
  2. Video
Infovodice - Informativno oglasni portal Grada Vodica

Please publish modules in offcanvas position.