Lara Croft, najpoznatiji ženski lik u svijetu videoigara i ikona pop-kulture, žari i pali već više od dvadeset godina i za to vrijeme bila je inspiracija mnogim generacijama.
Svoj filmski debi Lara je imala već sad davne 2001. godine kada ju je na vrhuncu popularnosti utjelovila, tada jednako popularna i slavna, Angelina Jolie. Bio je to sasvim logičan izbor, pa iako su sami filmovi bili u najbolju ruku prosječni, Angelina kao Lara Croft ima i dan danas kultni status među fanovima.
Nadmašiti Angelinu, privući stare fanove i zadovoljiti nove bio je sasvim nezahvalan zadatak za producente filma. Priliku za to vidjeli su u velikom komercijalnom uspjehu Tomb Raider video igre iz 2013. godine. Naime tvrtka Square Enix ponovno je pokrenula serijal, napravila takozvani "reboot", i krenula iz početka sa pričom o Lari. Nova Lara je izvrsno prihvaćena, igra je dobila pozitivne kritike i rodila se ideja da se napravi filmska adaptacija iste.
Uloga Lare pripala je Aliciji Vikander, izvrsnoj švedskoj glumici, jednoj od predvodnica nove mlade garde. Ona se odlično se snašla u njoj i po meni je jedina dobra stvar ovog prosječnog filmskog ostvarenja.
Osim što je fizički dosta slična novoj Lari, gdje seksipil više nije u prvom planu, vrlo je uvjerljiva kao čvrsta i nezavisna cura u početku filma i kao akcijska junakinja u nastavku. Jako je dojmljiva u tim akcijskim scenama.
Mislim da fanovi ovog novog serijala itekako mogu biti zadovoljni Aliciom kao novom Larom. Ostatak glumačke ekipe je slabo i nikako iskorišten.
Dominic West kao Larin otac i Walton Goggins kao glavni negativac su čisti kliše. Moglo se više truda dati i prikazati njihove želje i motivacije, a ovako su svedeni na frajera koji ide spasiti svijet, jer nitko drugi to neće i na frajera koji je tu da bude bad guy i to je to.
To je i glavni problem ovoga filma. Dosta pojednostavljena i ponešto izmjenjena priča nego što je u predlošku iz video igre. Jednostavno fali ona dubina koju ima sama video igra.
Sam film je vizualno vrlo dobro napravljen. Obiluje odličnim akcijskim scenama koje su lijepo snimljene. Tu i tamo se baš primjeti CGI, ali ništa strašno. Neke scene su kopirane izravno iz video igre i fanovi će ih lako prepoznati.
Ponekad uleti neka scena koja se ruga zdravom razumu, pogotovo kod Larinih egzibicija gdje vam dođe da se zapitate kako tu nije, u najmanju ruku, nešto slomila ili uganula.
Sve u svemu novi Tomb Raider nije uspio izbjeći sudbinu ostalih filmova napravljenih po video igrama. Iako mnogo bolji od ostalih filmova na toj listi sveden je na lagani prosječni akcijski filmić s par impresivnih scena gdje su fanovi ciljana publika.
Što je velika šteta zbog same Alicije koja mi se stvarno svidjela u ovom filmu i zaslužila je nešto više. Jednostavno je previše teško prebaciti video igru na film i dobiti kvalitetno ostvarenje. Čisto iz razloga što su današnje igre ogromni projekti na koje se utroše miljuni dolara i kao takve su jedan vid umjetnosti. Igrač provede desetak, dvadeset i više sati uz jednu igru i tu dobije ogroman uvid likove i svijet koji ih okružuje, a onda filmaši to pokušavaju ugurati u dva sata filma. Rezultat toga je ovo.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove portala Infovodice. Infovodice zadržava pravo obrisati neprimjeren komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara portal Infovodice nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila.
Prethodni članak
Lista našeg mista sudjelovala na nacionalnoj konvenciji nezavisnih vijećnika, načelnika i gradonačelnika u Križevcima
Sljedeći članak
Spaljivanje biljnog otpada izmaklo kontroli: Pored nogometnog igrališta na Račicama izbio požar